Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wpływ stresu kumulatywnego na zdrowie psychiczne młodych ludzi

Badacze

PIBernadetta Izydorczyk

Co-Researchers: Aleksandra Gruszka-Gosiewska, Dorota Czyżowska, Dorota Więziak-Białowolska, Weronika Kałwak, Anna Bańbura-Nowak, Anna Wendołowska, Katarzyna Sitnik-Warchulska, Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, Karolina Bonarska

Cel projektu

Proponowany projekt koncentruje się na opisaniu nowego zjawiska nazywanego przez nas syndromem skumulowanego stresu. Dotyka on pokolenia osób żyjących w skumulowanym stresie ostatnich lat, wynikającym z negatywnych zjawisk o zasięgu globalnym, jakie stały się udziałem społeczeństw (pandemia, wojna w Europie, migracja uchodźców, kryzys klimatyczny i powiązany z nimi kryzys gospodarczy). Chcemy opisać związane z syndromem skumulowanego stresu nowe objawy psychopatologiczne, zmiany w zakresie jakości zdrowia psychicznego, psychospołeczne zasoby/czynniki ryzyka i czynniki ochronne dla syndromu skumulowanego stresu oraz wypracować standardy skutecznej profilaktyki. 

Nowość projektu

W naszym odczuciu zjawisko stresu kumulatywnego wykracza poza dotychczas stosowane klasyfikacje reakcji stresowej, zaś dostępne dane epidemiologiczne nie są wystarczające do określenia skutków narażenia na stres skumulowany w latach 2020-2023 dla zdrowia psychicznego. Potrzebna jest holistyczna wiedza na temat czynników ryzyka i czynników ochronnych, ścieżki prowadzącej do objawów (nieobserwowanych wcześniej) oraz strategii radzenia sobie ze stresem wśród pokoleń żyjących w kumulatywnych warunkach stresowych.

Nowatorskim będzie poddanie naukowym badaniom  w jaki sposób ludzie , szczególnie młodzi znajdujący się na etapie życia ”wchodzenia w dorosłość”  poradzą sobie z obciążeniami  psychospołecznymi trwającego  stresu kumulatywnego i zwiększającego się w kolejnych latach polikryzysu. Dlatego proponowany projekt opiera się na podejściu interdyscyplinarnym, w którym połączone zostaną metody z zakresu psychologii, medycyny, epidemiologii i nauk społecznych. (pandemia wojna, migracja uchodźców, kryzys ekonomiczny). Projekt będzie skupiony na badaniach kryzysu  z perspektywy ludzkiej (psychologicznej-indywidualnej) , instytucjonalnej i ekologicznej.