Instytucje pomocowe – perspektywa uważności na traumę

Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

Porozumienie o współpracy zawarte w dniu 13 marca 2023 roku w Krakowie.

Konsorcjum projektu badawczego: Rafał Barański (Z-ca Dyrektora ROPS), Agata Cebera (dr UJ, WPiA, prawo administracyjne), Jakub Firlus (dr UJ, WPiA, prawo administracyjne), M. Kocór (prof. UJ, metodologia badań ilościowych), K. Ornacka (prof. UJ, WF, socjologia stosowana i praca socjalna), Marzena Samek (Z-ca Dyrektora ds. pomocy specjalistycznej), B. Worek (prof. UJ, WF metodologia badań jakościowych), Wioletta Wilimska (Dyrektor ROPS), Witold Kramarz (Dyrektor MOPS)

Ekspert: Alex Altshuler (dr University of Haifa, Faculty of Social Welfare and Health Sciences, School of Social Work )

Koordynacja projektu: Hubert Kaszyński (prof. UJ, WF, socjologia stosowana i praca socjalna)

Instytucje pomocy społecznej wobec zagrożeń oraz kryzysów humanitarnych

W centrum zainteresowania otwartej grupy badawczej – posiadającej wieloletnie doświadczenie współpracy edukacyjnej, wdrożeniowej oraz badawczej w obszarze szeroko rozumianej pracy socjalnej i pomocy społecznej – są instytucje pomocowe skonfrontowane z koniecznością metodycznego reagowania w sytuacjach zagrożeń oraz kryzysów humanitarnych.

Perspektywa uważności na traumę

Projektowane badanie partycypacyjne oparte jest na podejściu trauma-informed (uważności na traumę), które zakłada stopniowe (niekiedy mimowolne, bezszelestne) przekształcanie się organizacji: od stanu posiadania wiedzy o znaczeniu traumy dla formowania i dynamiki relacji pomocowych, poprzez wyposażania pracowników w nowe kompetencje, aż do wpisywania w kulturę instytucji wypracowanych standardów pracy z klientem doświadczonym przez – potencjalnie traumatyzujące – kryzysy humanitarne.

Cele badania

Celem głównym projektowanego badania jest:

opracowanie wytycznych dla polityki gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych oraz ograniczenie ryzyka związanego z katastrofami humanitarnymi.

Cele szczegółowe badania są związane z wypracowywaniem:

1. metodologii diagnozowania zasobów instytucji umożliwiających rozwój zgodny z perspektywą uważności na traumę,
  2. narzędzi ewaluacji procesu przekształcania instytucji zgodnie z podejściem trauma-informed,
  3. założeń dla superwizji pracy socjalnej i innych zawodów pomocowych prowadzonej w podejściu trauma-informed,
  4. wskazań dla pomocy i pracy socjalnej dla osób doświadczonych przez kryzysy humanitarne,
  5. rekomendacji dla podmiotów kształcących pracowników sektora pomocowego.

Współpraca badawcza

Partycypacyjny charakter badań (obejmujący formułowanie szczegółowych celów, metod, wyników badania oraz wniosków) zakłada współpracę Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz kluczowych partnerów społecznych. Grupa badawcza usytuowana jest w ramach Centrum Behaviour in Crisis Lab Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wymiar aplikacyjny badania

Badania mają wymiar aplikacyjny, wspierają edukację, profesjonalizację oraz superwizję pracy socjalnej oraz innych zawodów pomocowych poprzez obserwację, reflektowanie oraz moderowane procesów zachodzących w instytucjach pomocowych w związku ze świadczeniem pomocy osobom doświadczonym przez kryzysy humanitarne. Istotą tego działania jest redukcja potencjalnej re-traumatyzacji klienta korzystającego z ze wsparcia pomocy społecznej.